Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi ile ilgili merak ettiğiniz hastalıklar ve cerrahi işlemler ile ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz...

Hipospadias halk arasında “Peygamber sünnetli”, “doğustan sünnetli” ya da “yarım sünnetli” olarak da isimlendirilir. Bu anomalide penisteki idrar kanalı eksik gelişmiş ve açık kalmıştır.

Bu açıklığın yeri penis kökünden (torbaların arasından) penisin ucuna yakın lokalizasyona kadar herhangi bir yerde olabilir. İdrar deliği (meatus) penisin ucunda değil altında herhangi bir yerde olduğu için çocuklar normal yönde işeyemezler. Genellikle aşağıya doğru işerler. Bu nedenle özellikle ağır vakalar oturarak işemek zorunda kalabilirler. Bu anomalide sünnet derisi de tam şekillenmemiş olup genellikle penisin arka tarafında toplanmıştır. Ön yüzde sünnet derisi yoktur. Ancak seyrek olarak sünnet derisi normal olabilir.


Hipospadias sık görülen bir anomali olup yaklaşık olarak 300 erkek bebekte bir görülür. Hipospadiasın ağır tiplerinde peniste aşağıya doğru eğrilik vardır. Eğriliğin derecesi farklı farklı olup ereksiyon sırasında daha belirgin hale gelir.


Hipospadias doğumdan itibaren bir muayene ile kolaylıkla tanınır. Muayenede idrar deliğinin yeri, eğriliğin derecesi ve sünnet derisinin durumu değerlendirilir. Hipospadias vakalarında bazen sünnet derisi normal olabilir. Bu yüzden muayene sırasında sünnet derisi geriye doğru çekilerek idrar deliği görülmeye çalışılmalıdır. Bazan idrar deliği yarık şeklinde de olabilir.


İdrar deliği penis ucuna yakın olanlarda eğrilik ve ek problemler daha az görülür. İdrar deliği skrotuma(torbalara) yakın yere açılan ağır vakalarda ek böbrek ve idrar yolu anomalileri görülebilir. Her iki testisin inmemiş olduğu ve muayene ile ele gelmeyen ağır vakalarda cinsiyet gelişim bozukluklarının olabileceği akılda tutulmalı ve buna yönelik olarak kromozom analizleri yapılmalıdır.


Tedavi:

Hipospadiasın tedavisi cerrahidir. Başka bir tedavi şekli yoktur. Cerrahide temel amaç fonksiyonel ve kozmetik olarak kabul edilebilir bir penis yapmaktır. Bunun için idrar deliği normal yerine getirilir, varsa eğrilik düzeltilir, sünnet derisi fazlalığı çıkarılıp normal bir penis yapılmış olur. Eğrilik düzeltilmediği taktirde ereksiyon ve cinsel ilişki sırasında olumsuzluk yaratacaktır.


Sık Sorulanlar...


 

Hipospadias ameliyatı tek evrede veya eğrilik fazla ise iki evrede yapılabilir. Tek evrede yapılacaksa (eğriliği az olan hastalarda) genellikle 1 yaş civarında yapılır. Eğriliği fazla olan hastalarda evreli operasyon planlanır. Birinci evre eğriliğin düzeltilmesi olup 6. aydan itibaren yapılır. İkinci evre olan idrar deliğinin normal yerine yapılması ilk evreden en az 6 ay sonra yani 1 yaş civarında yapılır. Çocuklarda bazen birdn fazla ameliyat gerekebilir. Çocukların psikolojik olarak etkilenmemesi için ameliyatların 18-24 aya kadar tamamlanması gerekir.
Hipospadias ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Süresi yaklaşık 1-2 saat arasında değişir.
Hipospadiaslı hastalar ameliyattan önce kesinlikle sünnet ettirilmemelidir. Çünkü sünnet derisi idrar yolu oluşturmak için kullanılabilmektedir. Ameliyat bittiğinde hastalar sünnet de edilmiş olurlar. Daha önce sünnet edilmiş hastalarda ameliyat daha zor olmaktadır.

 

Sorumluluk Beyanı

Bize Ulaşın

Cumhuriyet Mahallesi, Vali Konağı Bulvarı, No: 28, Kat: 4, Daire: 7,

Efeler/AYDIN

melisnaz@drmesutyazici.com