Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi ile ilgili merak ettiğiniz hastalıklar ve cerrahi işlemler ile ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz...

Kasık kanalı hastalıklarından bir diğeri hidrosel denilen testis(yumurta) etrafında kese içerisinde su birikmesidir(torbada sıvı birikmesi).

Oluşumu fıtığa benzer ancak karın içi ile bağlantısı ya hiç yoktur ya da çok ince bir bağlantısı vardır. Bu bağlantıdan kese içerisine sadece bir miktar karın içi sıvısı girer. Bağlantı var ise torbadaki şişlik sabah az iken torba yumuşaktır. Gün içerisinde hareketlenen çocukta yer çekiminin etkisi ile bir miktar karın içi sıvısı kese içerisine akarak torbayı daha gergin hale getirebilir.

Hidrosel kendiliğinden geçebilme olasılığı olan bir problem olduğu için bu çocukların büyük çoğunluğu 18-24 ay izlenir. Bazan hidrosel çok büyük olup çocuğun hareketlerine engel olabilir.

Çok büyük hidrosel kesesine sahip olan çocuklar ve karın içi ile bağlantısı geniş olan çocuklar daha erken ameliyat edilebilir. Ancak ideal olan 18-24 ay kendiliğinden kaybolması beklenilip geçmezse ameliyat edilmesidir.

Hidrosel ameliyatları da fıtık ameliyatları gibi günübirlik yapılıp, çocuk ameliyattan sonra aynı gün evine gönderilir.

 

Sorumluluk Beyanı

Bize Ulaşın

Cumhuriyet Mahallesi, Vali Konağı Bulvarı, No: 28, Kat: 4, Daire: 7,

Efeler/AYDIN

melisnaz@drmesutyazici.com