Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi ile ilgili merak ettiğiniz hastalıklar ve cerrahi işlemler ile ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz...

Kasık fıtığı kasıkta kapanıp yok olması gereken bir oluşumun (prosesus vajinalis) yok olmaması nedeniyle oluşan kasık şişliğidir.

Fıtık hayatın herhangi bir döneminde karın içi basıncı arttığında ortaya çıkar. Karın içi basıncını arttıran başlıca nedenler öksürük, kabızlık, ağlama, yüksek bir yerden atlamadır. Karın içi basıncı artınca kaybolmamış olan prosesus vajinalis açılır ve karın içi organları (erkeklerde barsaklar, kızlarda barsaklar veya yumurtalıklar) bu oluşumun içine girerek kasıkta şişlik oluşturur. Bu oluşuma fıtık kesesi adı verilir.

Fıtık kesesi içerisindeki organlar çocuk rahatladığında karın içerisine geri döner ve şişlik kaybolur. Bu olay sık sık tekrarlanır. Bazan karın içi organlar fıtık kesesi içinde sıkışır. Buna fıtık boğulması denir ve organlar bir an önce karın içerisine döndürülmezse sıkışan organ canlılığını yitirebilir. Sıkışan organ barsak ise delinebilir ve ölüme bile neden olabilir. Özellikle küçük bebeklerde fıtık boğulması çok sık olmaktadır. Bu yüzden kasıkta ağrılı, kızarıklık ve şişlik olan bebek ve çocuklar bir an önce çocuk cerrahisine getirilmelidir. Bazan çocuk cerrahı bile sıkışan organları karın içine ittiremez. Bu durumda acil ameliyat gerekli olur.


Kasık fıtığı kendiliğinden geçmez. Bu yüzden tespit edilir edilmez fıtık boğulması riskine karşı hemen ameliyat edilmelidir. Yani fıtık ameliyatının yaşı yoktur. Ameliyat yarım saat kadar süren bir ameliyattır. Çocuklar ameliyat günü hastaneye yatırılıp aynı gün ameliyat edilir ve ameliyattan birkaç saat sonra eve gönderilir.

 

Sorumluluk Beyanı

Bize Ulaşın

Cumhuriyet Mahallesi, Vali Konağı Bulvarı, No: 28, Kat: 4, Daire: 7,

Efeler/AYDIN

melisnaz@drmesutyazici.com