Özgeçmiş ve Kariyer

Özgeçmiş

Dr. Mesut Yazıcı, Dr. Berrin Yazıcı ile evli ve biri avukat diğeri hukuk fakültesi öğrencisi 2 kız babasıdır.

Prof. Dr. Mesut YAZICI 1959 Kozan/Adana doğumludur. 1977 yılında Adana Erkek Lisesi'ni, 1984 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirmiştir. 1992 yılında Ege Üniversitesinde ihtisasını tamamlayarak Çocuk Cerrahisi uzmanı olmuş ve Fırat Ünivertsitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalında bir yıl süre ile çalışmıştır. 1993 yılında Aydın Devlet Hastanesinde çalışmaya başlamıştır. 5 Mayıs 1997 tarihinde Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalını kurarak çalışmaya başlamış, Anabilim dalında başka öğretim üyesi olmadığı için 2000 yılına kadar yalnız çalışmış, 2000 yılında diğer öğretim üyelerinin gelmesiyle, bu tarihten itibaren sadece Çocuk Ürolojisi alanında çalışmaya başlamıştır. 2004 yılında Çocuk Cerrahisi Doçenti olmuş, Aynı yıl Çocuk Ürolojisi Bilim Dalını kurarak bilim dalı başkanı olarak çalışmalarına devam etmiş, 2010 yılında profesör ünvanını almış ve o yıldan bugüne kadar Anilim Dalı başkanlığı yapmıştır. 2011 yılında Türkiye’de resmi yan dal uzmanlığı haline gelen çocuk ürolojisi yan dal uzmanlık belgesini almaya hak kazanmıştır. 1997 yılından beri Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı, Çocuk Ürolojisi Bilim Dalında çalışmalarını sürdürmekte iken 16.03.2021 tarihinde emekli olmuş ve özel muayenehanesinde çalışmaya başlamıştır. Akademik hayatı boyunca 5 dönem staj kurulu başkanlığı, 2 dönem yayın kurulu üyeliği, fakülte yönetim kurulunda yardımcı doçent, doçent ve profesör temsilcisi olarak görev almıştır. 4 dönem Aydın Tabib Odası Yönetim Kurulu üyeliği yapmış, bir dönem Çocuk Cerrahisi Yeterlilik kurulunda görev almıştır. Uluslar arası ve Ulusal dergilerde yayınlanmış, kongrelerde sunulmuş 100' ün üzerinde bilimsel çalışması ve bir adet Uluslararası, 3 adet ulusal kitap bölümü olan Dr. Yazıcı bir kitabın editörlüğünü yapmıştır ve çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde hakemlik yapmaktadır.

Kariyer

64 adet Ulusal ve Uluslararası Yayına imza atmış Prof.Dr. Mesut YAZICI,

2019 yılında basılmış olan, Yenidoğan Cerrahi Hastalıkları, Türkiye Klinikleri kitabının editörlüğünü yapmıştır.

Kaleme aldığı kitap bölümleri ise;

  • Yenidoğan Nekrotizan Enterokolite Cerrahi Yaklaşım ; Ali Sayan, Mesut Yazıcı. Yenidoğanın Cerrahi Hastalıkları: Editör: Mesut Yazıcı, Türkiye Klinikleri 2019
  • Duodenal Atreziler ; Ali Onur Erdem, Mesut Yazıcı. Yenidoğanın Cerrahi Hastalıkları: Editör: Mesut Yazıcı, Türkiye Klinikleri 2019.
  • Karın Duvarı Defektleri : Omfalosel ve Gastroşizis; Ali Onur Erdem, Mesut Yazıcı. Yenidoğanın Cerrahi Hastalıkları: Editör: Mesut Yazıcı, Türkiye Klinikleri 2019.
  • Ovarian Mucinous Cystadenomas in childhood; Mesut Yazıcı. Trends in Ovarian Cancer Research: editor: A. P. Bardos, pp. 139-161, 2004 Nova Science Publishers, Inc.
dr mesut dipnot

35 yıllık Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi tecrübem ile Aydın'da muayenehanemde hepimizin geleceği olan çocuklarımızın sorunları ile ilgilenmeye devam etmekteyim.
Ben de bir babayım...

Prof. Dr. Mesut YAZICI

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı
 

Sorumluluk Beyanı

Bize Ulaşın

Cumhuriyet Mahallesi, Vali Konağı Bulvarı, No: 28, Kat: 4, Daire: 7,

Efeler/AYDIN

melisnaz@drmesutyazici.com